zhubnout břicho

Pokud držíte dietu, cvičíte a máte pocit, že tuk se drží jako klíště, v tomto článku dostanete odpovědi na všechny tyto dotazy.

Když si vzpomenu na svoji závodní kariéru, nejvíce mám na paměti rok 2015, tak v přípravě na závody ve fitness bikini (nejlehčí kategorie ženského bodybuildingu), trápil mě takový ten „poslední tuk“. Byla jsem ve drasticky nízkém deficitu kalorií (někdy pod 1000 kcal, v žádném případě nelze aplikovat při zdravé redukci, jedná se o sportovní dietu), silové tréninky jsem provozovala 2x denně (ano, 2x denně, neupsala jsem se), k tomu po každém tréninku kardio cvičení 20 i 25 min. Jenomže tuk se stále držel na místě a motivace před závody klesala. Nakonec se mi vždy podařilo závodní formu dotáhnout do topového vzhledu, ale byl to boj, hlavně vnitřní. S hlavou je to vždy velký boj, nejen co se hubnutí týče.

závodní forma

Závodní forma

Vraťme se ale k tuku. Později, když jsem závodní kariéru skončila, začala jsem tyto jevy zkoumat blíž a pídit se po informaci z vědeckých zdrojů a sportovní medicíny.

Co se ve skutečnosti ví o ztrátě tuku?

Během hubnutí se z tukových buněk vysvobozují triglyceridy (tuk), takže dochází k jeho procentuálnímu snížení. To bychom měli vypozorovat na sobě i v zrcadle a taktéž na váze. Jenže, v okamžiku, kdy se tak stane a  vy nevidíte jasné výsledky, tak si logicky položíte otázku proč tomu tak ve skutečnosti není?  Důvodem je, že se tyto tukové buňky plní vodou. Přesněji řečeno v tukové buňce fakticky sice máme méně tuku, ovšem na jeho místo přichází voda. Takže efekt hubnutí je tak fakticky maskován právě zásobou vody v tukových buňkách místo vysvobozeného tuku.

Možná se jedná o jakýsi trik našeho organismu, který má jediný úkol a to přežití. Takže ve chvíli, kdy nevidíme ty výsledky, které si přejeme za  každou cenu vidět – pravděpodobně redukci přerušíme a začneme přijímat dostatek energie, což je přesně to, co organismus potřebuje, aby přežil.

procento tuku

Tuk je důležitý pro organismus hlavně ženy, jelikož buňky tukové tkáně mají mimo jiné také funkci endokrinní. Skupina některých tzv. adipokinů se podílí na na regulaci metabolismu živin (zejména sacharidů a lipidů), jiné ovlivňují citlivost svalové a jaterní tkáně i tkání dalších k působení inzulinu, jiné mají podíl na imunitní odpovědi, srážení krve, novotvorbě krevních cév a v dalších procesech.

Rizika nízkého procenta tuku v těle ženy nebo snaha rychle zhubnout s sebou přináší následující zdravotní rizika:

Nedostatek energie (poruchy příjmu potravy)
Menstruační problémy
Oslabené kosti (zvýšené riziko únavových zlomenin a osteoporózy)

Ideální procento tuku je pro každého jiné. Průměrné procento tuku u dospělých osob se pohybuje u žen okolo 22%-25%. Přesné číslo ideálního procenta tělesného tuku pro jednotlivá pohlaví i věkové kategorie neexistuje. Odborné studie uvádějí vždy poměrně široké rozpětí toho, co je optimální a co už je zdraví ohrožující.

 

Co viditelné změny hubnutí a jak dlouho efekt „beze změn“ potrvá?

Pokud si pokládáte tyto otázky, pak můžete počítat s čísly od 10.ti do 15.ti dnů od začátku hubnutí než se efekt projeví vizuálně.
Existuje taktéž jev zvaný „migrace tuku“. Migrace tuku je jev, kdy část vysvobozeného tuku do oběhu není využitá a tak se vrací zpět do tukového depa (do „tukové základny“). Jenže vrací se vždy přesně do těch tukových základen (buněk), na místa, která jsou pro nás geneticky tzv. problematická místa ukládání tuku. U někoho to můžou být oblasti hýždí a pod hýžděmi, u někoho stehna a někdo má problematickou část právě břicho. Z výše uvedených důvodů, popsaných v tomto článku, tak vidíme výsledky na této oblasti jako poslední místo, kde tuk ubývá. Jak je to ve skutečnosti teď už ale víme.

problematická místa

Ukládání tuku

Jak zní doporučení na závěr?

Boj s kilogramy nemusí být ze začátku přesně dle vašich představ, ale o to důležitější je vydržet, nenechat se zviklat fyzikálními jevy našeho organismu a postupně, zdravým způsobem dosáhnout viditelných výsledků, které jsou ale trvale udržitelné.

Redukční program na míru lze objednat zde.