Vypozorovali jste, že se vám chce spát po jídle?
Pocit, že se vám chce po jídle spát je běžným problémem. Může to být způsobeno tím, co, kdy a kolik jíte a také přirozeným poklesem varovného signálu cirkadiánního rytmu – vnitřních hodin vašeho těla.
V tomto článku si řekneme o některých teoriích o tom, proč se vám po jídle chce spát a také si řekneme několik tipů, jak zůstat po jídle čilí a plní sil.
Prvky v potravinách
V jídle jsou určité prvky, které mohou způsobit ospalost. Obvykle jsou však množství malá a mají malý vliv na schopnost člověka zůstat ve střehu.
Některé prvky, které se nachází v potravinách jsou známé jako induktory spánku:
Melatonin:
V některých potravinách jsou nepatrné hladiny hormonu zvaného melatonin. Ačkoli melatonin hraje zásadní roli v načasování spánku, jeho nízké hladiny v jídle pravděpodobně významně neovlivní ospalost.
Tryptofan:
Některá další jídla mohou způsobit, že se budete cítit trochu ospalí, zejména to může způsobit konzumace krůty a potraviny, které obsahují aminokyselinu zvanou tryptofan. Tělo přeměňuje tryptofan na serotonin a poté na melatonin. Jak je uvedeno výše, může to zvýšit ospalost.
Účinky jsou však pravděpodobně mírné.
Alkohol:
Pití alkoholu může navíc způsobit ospalost. Dělá to proto, že zvyšuje účinky adenosinu. Ve většině případů to však není to, co přispívá k pocitu ospalosti po obědě.
Sacharidy:
Jídla s vysokým obsahem sacharidů – které vaše tělo přemění na cukr – mohou způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi a následné snížení hladiny cukru v krvi. Tento pokles hladiny cukru může také způsobit ospalost po jídle. Neznamená to ovšem, že byste se měli sacharidů vyhýbat nebo je snížit na minimum! Sacharidy jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů energie zejména pro náš mozek a ve zdravém jídelníčku by měli zabírat 50 až 55 procent celého denního příjmu.
Proč jsem vždy unavená?
Spánkový pohon a cirkadiánní rytmus
Ospalost po obědě má často více společného s přirozeným načasováním zvýšené tendence ke spánku než s jídlem, které konzumujete. Přispívají k tomu dva fenomény.
Spánkový impuls:
Spánkový impuls je způsoben postupným hromaděním chemické látky v mozku zvané adenosin. Tato chemická látka dosahuje svého maxima těsně před spaním, ale je také vyšší odpoledne než ráno. Čím déle tedy člověk zůstává vzhůru, tím více se hromadí adenosin, což zvyšuje touhu po spánku.
Cirkadiánní rytmus:
Druhým procesem, který nepřímo přispívá k ospalosti, je cirkadiánní rytmus. Cirkadiánní rytmus funguje jako hodiny, které řídí období bdění a spánku. Během dne se zvyšuje, abyste byli vzhůru a působili proti zvyšujícím se hladinám adenosinu.
Brzy odpoledne dochází k poklesu tohoto vzoru. Tento klid obvykle nastává sedm až devět hodin po probuzení. Když varovný signál poklesne, projeví se základní ospalost a vy se cítíte ospalí.
Většina lidí se přirozeně cítí ospalá mezi 13:00. a 15 hodin
Je zajímavé, že noční sovy (které mohou přirozeně usnout a probudit se později) také často zaznamenají zpoždění v načasování tohoto odpoledního klidu. V důsledku toho se mohou cítit ospalí až o několik hodin později.
Jak zmírnit ospalost po jídle?
I když se tomu možná nebudete moci úplně vyhnout, existuje několik věcí, které můžete zkusit proti ospalosti, která se objevuje po jídle:
Jezte vyvážená jídla. Správně sestavené a naplánované menu může pomoci předejít spontannímu výběru jídla během dne, které je bohaté na sacharidy a tuky.
Dopřejte si více nočního spánku. Pokud trpíte nedostatkem spánku, může být tato ospalost po obědě výraznější. Kromě toho to mohou zhoršit poruchy spánku, jako je obstrukční spánková apnoe.
Vystavujte se dostatečnému množství denního světla. Cirkadiánní rytmy jsou ovlivněny slunečním zářením. Naše těla jsou ostražitější, když je vystavena světlu, a méně bdělá, když je tma.
Pravidelně cvičte. Vliv cvičení na spánek je dobře znám. Nezapomeňte však věnovat pozornost tomu, kdy cvičíte. Pro některé může cvičení příliš blízko před spaním ztížit usínání.
Zdřímněte si na 10 až 20 minut. Někdy je možností spánku po jídle. Ale držte to zkrátka; cokoli delší než 20 minut nebo tak může ovlivnit vaši schopnost spát v normálním čase.
Omezte příjem kofeinu. Kofein způsobuje krátkodobý pocit bdělosti, poté však následuje úpadek. Čím více jsou vaše receptory adaptovány kofeinu, tím méně funguje jako pozvbuzovač, ale o to více jako uspávací prostředek pro váš organismus.
Nezapomeňte, že obsah kofeinu najdeme nejen v kávě, čaji, ale také v oblíbeném nápoji matcha nebo svěží mátě.
Více o kofeinu a jeho vlivu na náš mozek najdete v mém příspěvku na
Instagramu: @persina_plny_talir