Sacharidy se přirozeně nacházejí v mnoha výživných potravinách

Ne. Sacharidy se přirozeně nacházejí v mnoha výživných potravinách jako ovoce, zelenina, fazole, celozrnné produkty, mléko a jogurt.

Někteří lidé si myslí, že díky konzumaci sacharidů přiberou, ale sacharidy, stejně jako všechny ostatní živiny se uloží jako tuk pouze tehdy, pokud budete jíst více než vaše tělo potřebuje. Sacharidové potraviny obsahují mnoho dalších důležitých živin, jako jsou vitamíny a minerály, takže úplně se vyhýbat sacharidům není dobrý nápad. Navíc pokud nebudete jíst dostatek sacharidů, vaše tělo bude muset přeměnit bílkoviny na sacharidy (aby nahradilo chybějící sacharidy).

Je dieta s nízkým obsahem sacharidů bezpečná a zdravá?

Vaše tělo potřebuje sacharidy jako zdroj paliva (energie). Pokud nekonzumujete dostatek sacharidů, vaše tělo využije jako palivo uloženou energii ze svalových nebo tukových buněk. To se děje na populární „keto dietě“. Při takové dietě budete jíst více tuků a bílkovin než obvykle, což z dlouhodobého hlediska nemusí být nejzdravější způsob stravování. Nízkosacharidová dieta může mít vysoký obsah nasycených tuků což má negativní účinky na zdraví. Existuje obava, že dieta s nízkým obsahem sacharidů by mohla zatížit vaše ledviny, protože trávení bílkovin spotřebovává uložený vápník v těle a vyžaduje další funkci ledvin. Rostoucí kosti adolescentů potřebují dostatek vápníku, aby mohly růst a být silné. Pro diety s vysokým obsahem bílkovin / nízkým obsahem sacharidů a neexistuje dostatek výzkumu, které by tvrdil, že jsou dlouhodobě bezpečné.

Fungují nízkosacharidové diety?

Nízkosacharidová dieta může některým lidem pomoci rychle zhubnout, protože omezuje jejich výběr jídla natolik, že nakonec sní méně kalorií. Mějte na paměti, že k tomuto úbytku hmotnosti dochází proto, že jíte méně jídla, ne proto, že se vyhýbáte sacharidům. Studie ukázaly, že diety s nízkým obsahem sacharidů nejsou účinnější pro dlouhodobé hubnutí ve srovnání s jinými druhy diet.

Více informací o výzvě „Plný talíř“ nebo o individuálním vedení „Plný talíř“ naleznete na mém webu.